راهنمای کاربری

کاربر گرامی استفاده از بخش معرفی و فروش تجهیزات منوط به عضویت و تایید مدیریت سایت می باشد.تمامی استفاده کنندگان از این قسمت باید دارای اطلاعات تماس و آدرس دفتر فروش به صورت دقیق برای مشتریان باشند .

استفاده از دایرکتوری اطلاعات تاسیسات نیازی به عضویت ندارد و شما می توانید کار و فعالیت خود را در سایت معرفی نمائید

 

منوی کاربری
جمعه, 29 تیر 1397

مقایسه مزیت ها و معایب سیستم های گرم كننده سالن های مرغداری با سیستم گرمایش از كف

سیستم های حرارتی :

یكی از فاكتورهای بسیار مهم پرورش و نگهداری انبوه پرندگان، تأمین احتیاجات حرارتی محیط پرورش و نگهداری آنها در شرایط سنی مختلف است.

شرایط كلی مولدهای حرارتی در سالن های مرغداری :

یك منبع حرارتی مناسب و مطمئن باید قادر به تولید گرمای یكنواخت باشد و نیاز به مراقبت زیاد و همچنین سرویس های روزانه –هفتگی-ماهانه و سالانه نداشته باشد و بسادگی قابل راه اندازی باشد، تكنسین های خاص ملزم به تعمیرات اساسی و جزئی آن را نداشته باشند و از تكنسین های معمولی بتوان جهت سرویس و نگهداری از آنها استفاده نمود. قیمت آنها با توجه به هزینه استهلاك، هزینه تعمیرات و هزینه های اولیه و ثانویه مناسب باشد و سالیان متمادی بتوان از این تجهیزات استفاده نمود. باید قابل انطباق با شرایط سالن بوده و فضای زیادی را اشغال نكند. كارگران به راحتی در سالن كار نمایند و سیستم تهویه سالن مرغداری را دچار مخاطره نكند، حرارت تولید

شده را به راحتی از طریق سیستم تهویه سالن هدر ندهد.

 

حرارت تولید شده در پرندگان اغلب از روی میزان اكسیژن مصرفی آنها محاسبه می شود. یك ارتباط مستقیم بین اكسیژنی كه توسط پرنده مصرف شده با مقدار حرارتی كه تولید شده وجود دارد. احتیاجات طیور و متابولیسم پرنده ها بسیار بالا است و مقدار هوای مورد نیاز آنها در در واحد وزن نسبت به سایر دام ها زیادتر است. بطور مثال طیور، پنج برابر انسان در وزن مساوی احتیاج به اكسیژن دارند، میزان هوای مورد نیاز برای جوجه ها به ازای هر كیلوگرم وزن زنده بدن حدو 2 فوت مكعب در دقیقه می باشد، با رشد جوجه ها میزان نیاز آنها به اكسیژن بیشتر است و تهویه اهمیت بیشتری می یابد.

 

انواع مولدهای حرارتی در سالن های مرغداری :

- چهار شاخ وفر

- هیتر های معمولی

- مادرهای مصنوعی

- انواع بخاری ها

- دمنده های هوای گرم

- سیستم های تابشی

- سیستم های گرمایش از كف(كف خوابFloor heating)

 

موارد استفاده از مولدهای حرارتی :

بر حسب نحوه پرورش و نوع كار در سالن های پرورش طیور استفاده از مولدهای مختلف و دستگاههای گرم كننده دو گونه است:

- مولدهای حرارتی ویژه پرورش روی بستر

- مولدهای حرارتی ویژه پرورش در قفس

مولدهای حرارتی ویژه پرورش روی بستر، شامل انواع فر و چهارشاخ، مادرهای مصنوعی، انواع دمنده های گرم، رادیانت هیترها، سیستم گرمایش از كف(حرارت مركزی) می باشند.

 

مقایسه سیستم های حرارتی در سالن های مرغداری :

 

1- سیستم فر و چهار شاخ :

این سیستم بدلیل مصرف بالای سوخت ونقص در احتراق و همچنین اشغال فضای زیادی از سالن مرغداری و خطر آتش سوزی بطور كلی مردود می باشد و همچنین فضایی در حدود 300 الی 400 مترمربع از سطح مرغداری را اشغال می نماید.

 

2- سیستم دمنده هوای گرم مركزی (هیترهای مركزی) :

این سیستم با توجه به مصرف سرانه سوخت بالا و همچنین راندمان حرارتی پایین در مراحل مختلف تولید حرارت، مورد تأیید نمی باشد، زیرا در این سیستم فضایی بنام هیترخانه در نظر گرفته می شود كه مقداری از حرارت تولید شده توسط دودكش( اگزوز) موجود در هیتر به خارج از محوطه هیترخانه و سالن مرغداری انتقال می یابد.

 

این سیستم بدلیل اینكه در یكی از انتهای سالن در محیطی به نام هیترخانه قرار می گیرد، مقداری از حرارت از طریق دریچه انتقال حرارت هیترخانه به لوله اصلی دمنده هوای گرم انتقال پیدا كرده و مقدار زیادی از حرارت در این قسمت یعنی فضای بین هیترخانه و سالن مرغداری از بین می رود. بدلیل وجود كانالی برا ی انتقال هوای گرم شده در سالن مرغداری مقدار قابل توجهی از حرارت تولیدی صرف گرم كردن كانال هوای گرم در سالن می شود و بدلیل طول زیاد سالن مرغداری در حدود 100 متر، هیتر نمی تواند به خوبی درجه حرارت یكنواختی را در سالن ایجاد نماید، كه این امر سبب می شود تا همیشه تموستات را در انتهای سالن مرغداری قرار دهند و این عمل باعث شده تا ابتدای سالن مرغداری دارای درجه حرارت بالاتر از حد نیاز طیور باشد و اواسط سالن حرارت تقریباً مناسب و انتهای سالن هوای سردتر از احتیاج بدن پرنده را داشته باشد لذا هیتر را بطور دائم استفاده می كنند كه خود سوخت یالایی را مصرف می كند .

 

سیستم دمنده هوای گرم در سالن مرغداری :

در سیستم گرمایش از طریق جابجایی هوای گرم حرارت بیشتر در زیر سقف متمركز می گردد و سطوح نزدیكتر به كف و محل پرورش طیور از دمای مناسب برخوردار نخواهد شد و اتلاف حرارت از طریق سقف بسیار زیاد است. اتلاف حرارتی به علت حركت هوای گرم و خروج آن از جداره ها، درها، پنجره ها و هواكش ها در سیستم جابجایی بسیار زیاد است و لذا در روش پرور ش بر روی بستر بین سنین 2-0 هفتگی سالن مرغداری را بوسیله پرده های پلاستیكی تقسیم بندی می نمایند. هوای گرم از طریق روزنه های موجود در اطراف پرده های پلاستیكی به قسمت های خالی از جوجه سالن مرغداری انتقال می یابد. گرمایش به روش جابجایی بستگی به حركت هوای گرم دارد. در صنعت مرغداری گرد و غبار ایجاد شده از عمر مفید دستگاه دمنده هوای گرم در سالن مرغداری می كاهد و همچنین باعث ایجاد بسیاری از بیماری های دستگاه تنفسی طیور می گردد. از جمله آنها می توان به بیماری مزمن دستگاه تنفس اشاره نمود(CRD) .

 

سیستم گرمایش از كف (Floor heating) :

حرارت در سیستم گرمایش كفی بیشتر از طریق كف سالن منتقل می شود، لذا امكان جهت دادن به مسیر گرمایش وجود داشته و حرارت بیشتر در فضای كف و سایر مكانهای مورد نیاز متمركز می گردد كه طبق قانون Foavier در زمانی كه دمای محیط و دمای بدن پرنده یكسان است جریان حرارت از یك سو به سوی دیگر وجود ندارد. سیستم گرمایش كفی این امكان را به مدیریت واحدهای پرورش طیور می دهد كه با تقسیم بندی و كنترل منطقه ای و امكان گرمایش در مناطق انتخابی طبق نیاز پرندگان طراحی شود.

 

سیستم گرمایش از كف باعث چرخش هوا نمی شود، در نتیجه آلودگی مواد معلق و غبار موجود در هوا به شدت كاهش یافته، لذا اثرات مثبت در بهداشت واحدهای پرورش طیور را دارد. حرارت تولید شده در كف سالن های مرغداری مستقیماً به بدن پرندگان و تجهیزات و ادوات سالن مرغداری منتقل می گردد بدون اینكه نیازی به گرم شدن كامل محیط پرورشی باشد، در نتیجه حرارت تولیدی محیط را سریعتر گرم می كند.

كوتاه شدن زمان گرمایش، صرفه جویی زیادی در انرژی و وقت را در برداشته و نیازی به گرم كردن سالن های مرغداری قبل از ورود جوجه نمی باشد كه این زمان در حدود 24 تا 48 ساعت از نظر وقت و هزینه در سیستم گرمایش كفی صرفه جویی به عمل می آید. 

منبع مقاله :http://www.veterinary-eghlid.blogfa.com

 

 

 

 

 

 

عضویت خبرنامهReceive HTML?

تماس با ما

دفتر تاسیسات شوفاژ پروژه
تلفن : 36071666-051
موبایل : 09155099615

Email : iranhvac2000@gmail.com