راهنمای کاربری

کاربر گرامی استفاده از بخش معرفی و فروش تجهیزات منوط به عضویت و تایید مدیریت سایت می باشد.تمامی استفاده کنندگان از این قسمت باید دارای اطلاعات تماس و آدرس دفتر فروش به صورت دقیق برای مشتریان باشند .

استفاده از دایرکتوری اطلاعات تاسیسات نیازی به عضویت ندارد و شما می توانید کار و فعالیت خود را در سایت معرفی نمائید

 

منوی کاربری
دوشنبه, 04 تیر 1397

آب گرم شده توسط پكيج يا موتورخانه بايد به روشي قابل قبول گرماي خود را به داخل فضاي مسكوني منتقل سازد.براي اين كار بايد مبدل گرمايشي در داخل فضاي مسكوني تعبيه كرد.براي اين كار دو روش وجود دارد:رادياتور و فن كويل.

استفاده از فن كويل به دلايل مختلف در مواردي مقرون بصرفه است كه براي سرمايش هم از چيلر استفاده شود.لذا در مواردي كه چيلر در ساختمان به كار نمي رود و سيستم گرمايش با استفاده از پكيج يا موتورخانه است،مقرون بصرفه ترين حالت استفاده از رادياتور مي باشد.رادياتورهاي شوفاژ از نظر جنس به سه دسته تقسيم مي شوند:

1. چدني

2. فولادي

3. الومينيومي

خط توليد رادياتورهاي چدني به دليل پايين بودن راندمان حرارتي و بالا بودن وزن آنها برچيده شده و تقريبا منسوخ شده مي باشد .

رادياتور آلومينيومي سبك تر زيباتر و ضريب هدايت حرارتي بالاتري نسبت به فولادي دارد .ولي از لحاظ قيمت گرانتر مي باشد .معمولا در فضاهايي كه رطوبت زياد دارد . مانند حمامها بايستي حتما از رادياتور آلومينيومي استفاده كرد . پره رادياتورهاي فولادي به صورت يك بلوك غير قابل تفكيك توليد مي شوند .(رادیاتور پانلی) يعني در خارج از كارخانه نميتوان به آنها پره اضافه كرد و يا كم نمود .ولي در مورد رادياتورهاي آلومينيومي اين قابليت وجود دارد .مبناي فروش رادياتورهاي آلومينيومي در بازار پره مي باشد . يعني قيمت به ازاي هر پره سنجيده مي شود .

انواع رادیاتور :

از نظر نوع شکل ظاهری رادیاتورها به سه شکل کلی رادیاتور پانلی ، لوله ای و پره ای وجود دارند:

رادیاتور پانلی:

در اکثر مواقع از جنس فولاد می باشد.امروز در اکثر کشورهای اروپایی رواج پیدا کرده است.برخی از ویژگی ها و مزایای این نوع رادیاتورها بشرح ذیل می باشد:

• یکنواختی بیشتر در گرمایش نسبت به رادیاتورهای پره ای

• سطح تابش یکنواخت و گسترده و بالطبع گرمای تابشی بیشتر نسبت به انواع رادیاتور پره ای(هر چه سهم نوع گرمایش تابشی نسبت به گرمایش همرفتی بیشتر باشد،از نظر فیزیولوژی بدن انسان دلپذیرتر خواهد بود.)

• زیبایی و تناسب با اغلب طرح های دکوراتیو

• نصب یکپارچه و آب بندی خوب

• امکان نصب از هر طرف رادیاتور

برخی از معایب رادیاتورهای پانلی :

• بعلت استفاده از فولاد ، امکان زنگ زدن و سوراخ شدگی نسبت به انواع آلومنیومی بویژه در بلند مدت وجود دارد.

• در صورت آسیب و سوراخ شدن پانل رادیاتور امکان تعمیر مقرون بصرفه تقریباً وجود ندارد.(کل پنل باید تعویض شود.)

• امکان افزایش یا کاهش ظرفیت حرارتی رادیاتور به پانل وجود ندارد. ( در چنین مواردی می توان با انشعاب از لوله رفت و برگشت شوفاژ و استفاده از پانل رادیاتور جداگانه ، ظرفیت حرارتی را افزایش داد. )

نكته بسيار مهم: در كل از نظر راندمان و كارايي رادياتورهاي پانلي فولادي بهترين نوع رادياتور هستند لكن به شرطي كه از يك توليد كننده مطمئن و داراي تكنولوژي خريداري شوند.در حال حاضر بهترين تكنولوژي و راندمان متعلق به شركت KERMI آلمان مي باشد.

 

رادیاتور پره ای(آلومنیومی):

در این نوع از رادیاتورها ، هر پره از رادیاتور دارای ارزش حرارتی مشخصی است و از ترکیب تعداد پره ها ، می توان ارزش حرارتی مورد نظر متناسب با فضای مورد بحث را بدست آورد. به ترکیب چند پره رادیاتور یک بلوک می گویند.در اکثر قریب به اتفاق موارد جنس رادیاتورهای پره ای از آلیاژهای آلومنیومی می باشد.برخی از ویژگی ها(و بخصوص مزایای) رادیاتورهای پره ای بشرح ذیل می باشد:

• امکان کاهش یا افزایش پره و در نتیجه امکان افزایش بار حرارتی بلوک رادیاتور.

• امکان تعویض پره های آسیب دیده ( اگر یک پره سوراخ شد یا به هر دلیل آسیب دید ، امکان آنکه فقط همان پره را تعویض کرد وجود دارد.)البته گاهي هزينه بازكردن بلوك و تعويض يك پره بالاتر از خريد و تعويض كل بلوك رادياتور مي باشد.

• قدرت بالاتر نسبت به فولاد (رادیاتورهای پانلی) در مقابل زنگ زدگی

 

 

نکات انتخاب رادیاتور:

1.طبق معمول تأکید ما بر محاسبه دقیق بارهای حرارتی بویژه توسط نرم افزار و تأیید نتایج محاسبات توسط یک مهندس تأسیسات می باشد.قطعا هزینه های شما در کل کاهش خواهد یافت.

2.سعی کنید رادیاتورها را در مرزهای سرد ساختمان(زیر پنجره ها و نزدیک جداره های خارجی بنا) تعبیه کنید.

3.انتخاب شیرهای ترموستاتیک از هزینه قبوض گاز شما می کاهد و در افزایش عمر موتورخانه و پکیج شما تأثیر محسوس دارد.

4.انتخاب شیرهواگیری خودکار باعث سهولت عمل هواگیری می شود.بعلاوه خطر نشت آب به مبلمان و اثاثیه را جدا کاهش می دهد.

5.در انتخاب رادیاتورهای پره ای ، علاوه بر زیبایی به موارد ذیل دقت کنید:

•مدلی را انتخاب کنید که مشابه آن در بازار به وفور باشد تا چنانچه در آینده نیاز به خرید یک پره داشتید به سرعت و با کمترین هزینه یافت شود.

• هر چه عرض پره بیشتر باشد ، بلوک رادیاتور جمع و جورتر و زیبا تر خواهد شد.معمولا رادیاتورهای پره ای در دو سایز (عرض) عرضه می شوند: 6 سانتیمتری و 8 سانتیمتری.بنابرین بهتر است از انواع پره های 8 سانتیمتری استفاده کنید.

• دقت شود فاصله حداقلی بلوک رادیاتور با دیوار و کف رعایت شود.چرا که عدم رعایت این فواصل باعث کاهش راندمان رادیاتور می شود.

6. هواگیری اصولی و به موقع سیستم (مدار گرمایش ) با جدیت انجام شود.این کار مزایای ذیل را خواهد داشت:

•هواگیری باعث افزایش عمر کلیه تجهیزات شامل دیگ،پمپ ها ، رادیاتورها،پکیج و... خواهد شد.

•انجام عمل هواگیری ، راندمان گرمایشی سیستم و بویژه بلوک های رادیاتور را بشدت افزایش می دهد و در نهایت باعث کاهش هزینه گاز مصرفی خواهد شد.

•هواگیری خطر نشت آب از سیستم(رادیاتورها) را کاهش می دهد.

بنابراین هواگیری مرتب و به موقع از بدیهی ترین اصول نگهداری تجهیزات گرمایشی می باشد.

7.تمیز کردن سطوح رادیاتورها از گرد و خاک باعث افزایش راندمان حرارتی آنها و کاهش خطر سیاه شدن و دوده زدن دیوار اطراف رادیاتور می شود.

8.تا آنجا که امکان دارد فضای اطراف رادیاتورها باید باز باشد (برای گردش بهتر هوا و افزایش بازدهی و قدرت حرارتی) . بنابراین سعی کنید انواع پوشش ها و موانع را (مانند پرده ، مبلمان و...) از جلوي آن دور کنید.

9.تعبیه رادیاتورهای حوله خشک کن در فضاهایی مانند حمام و سرویس یا سرسرا علاوه بر کاهش رطوبت و افزایش فاکتورهای بهداشتی در این مکان ها ، وسیله مناسبی برای خشک کردن حوله و البسه نم دار می باشد.بعلاوه با طرح های دکوراتیو موجود در بازار می توان جلوه زیبایی به دیوار این مکان ها داد.

10. هنگام طراحی و اجرا ، فقط نباید به ابعاد معمول فکر کرد. (در اکثر مواقع ابعاد ارتفاع رادیاتورها حدود 50سانتیمتر است لکن رادیاتورهای پره ای از نظر ابعاد دارای تنوع هستند و ارتفاع آنها تا 170سانتیمتر نیز می باشد.) چنانچه در برخی موارد مشکلات معماری و فیزیکی فضا وجود داشته باشد ، می توان از انواع و ابعاد مختلف رادیاتور استفاده کرد.

11. ایران از نظر تکنولوژی تولید رادیاتور پره اي آلومنيومي در جایگاه مناسبی قرار دارد. لذا هیچ دلیلی برای خروج ارز از کشور برای محصولاتی مانند رادیاتور پره اي وجود ندارد.بعلاوه شرکت های داخلی خود به تولید کنندگان و عرضه کنندگان رادیاتورهای آلومنیومی در جهان تبدیل شده اند.البته در مورد رادیاتورهای پانلی نیز توانایی رقابت با محصولات مشابه خارجی را دارد.

توضيحات فني بيشتر در خصوص محل نصب رادياتور

این محل باید به گونه ای انتخاب شود که رادیاتور افزون بر گرمایش اتاق ، هوایی مطبوع در هر نقطه از اتاق ایجاد کند .

بهترین مکان نصب رادیاتورها در زير پنجره يا كنار ديوارهاي خارجي است .علت اين است كه توسط رادياتور شوفاژ در فصل زمستان دائما گرما به اتاق افزوده مي شود .ولي دماي اتاق بالا نمي رود و اين دما ثابت مي ماند .چون بخش بيشتري از گرماي توليد شده تلف مي شود

تلفات حرارتي از دو طريق انجام ميگيرد . يكي تلفات حرارتي ناشي از جداره ها از قبيل سقف- كف و ديوار و پنجره و... ديگري تلفات حرارتي ناشي از نفوذ هواي سرد از درزهاي پنجره مي باشد . به عبارت ديگر چه بخواهيم و نخواهيم اين تلفات حرارتي صورت مي گيرد . ما فقط ميتوانيم ميزان آن را كاهش دهيم ولي نميتوانيم آن را به طور كامل حذف نماييم . پس بهتر است رادياتور را در زير پنجره نصب كنيم تا مقداري از حرارت رادياتور صرف تلفات پنجره وجدارها شود .و بخشي كه باقي مي ماند اتاق را گرم كرده و دماي ان را در حدي مناسب نگه دارد .و بتوانيم در نزديكي پنجره از اتاق استفاده نماييم . اگر راياتور در خلاف ضلع پنجره نصب شود . به دليل سردي محيط اطراف پنجره استفاده از آن محيط خالي از اشكال نمي باشد .

پيشنهاد ديگري كه در اينجا مطرح است اين مي باشد . كه در حد امكان پنجره ها داراي شيشه دوبل يا دولايه باشند . استفاده از شيشه دوجداره علاوه بر اينكه سبب عايق صدا خواهد بود . همچنين ميزان ضريب انتقال حرارت شيشه را به حد نصف مي رساند .در نتيجه تلفات حرارتي كاهش مي يابد . و سبب صرفه جويي در مقدار پره هاي رادياتور مي شود .و در فصل زمستان از خيس شدن شيشه در سطح داخل اتاق جلوگيري ميكند . چون سطح شيشه در فصل زمستان يك لايه سرد است . در اثر تماس بخلر آب در داخل اتاق با آن در روي شيشه آب جاري مي شود . ولي وقتيكه شيشه دوجدار باشد . سطح داخلي آن گرم شده و ميعان در سطح شيشه اتاق نخواهد افتاد .

چون معمولا سردترین مکان در اتاق نزدیک پنجره است و به علاوه از طریق درزهای آن ، امکان نفوذ هوا به داخل اتاق وجود دارد ، جایگاه و اندازه رادیاتورها با توجه به موقعیت پنجره مشخص می شود . از این رو بهترین توزیع دما در اتاق و بهترین جبران برای کسری تابش وقتی رخ می دهد که رادیاتور زیر پنجره نصب شود . اگر رادیاتور که حدود ۶۰% گرما را به صورت جا به جایی منتقل می کند به صورت آزاد جلوی دیوار بیرونی زیر پنجره نصب شود ، نیروی شناوری هوای گرم آن به قدری بزرگ خواهد بود که امکان نفوذ هوای سرد شده ی روی وجه داخلی پنجره و هوای سرد وارد شده از درزهای پنجره ، به درون اتاق را منتفی می سازد ، با این کار جریان هوا در اتاق (گردش هوای اتاق ) برقرار خواهد شد .هرگاه رادیاتور زیر پنجره نصب شود طول آن باید معادل پهنای پنجره انتخاب شود . با این کار جریان عمودی هوا متعادل می شود و گرمای تابشی رادیاتور بیشتر می شود .

از طرفی هرچه سطح تابشی رادیاتور افزایش یابد با بهتر بگوییم سهم گرمای تابشی رادیاتور افزایش یابد تاثیر بیشتری در ایجاد آسایش گرمایی خواهد داشت . زیرا گرمایی که از طریق تابش از بدن انسان به بیرون منتقل می شود با افزایش سطح تابش رادیاتور بهتر جبران می شود .برای استفاده از حداکثر توان گرمایی رادیاتور باید آن را نزدیک به دیوار و زیر پنجره نصب کرد . حداقل فاصله رادیاتور از جداره های ساختمان از دیوار حداقل ۵۰ میلی متر و از کف اتاق حداقل ۱۰۰ میلی متر باید باشد .در این صورت هیچکونه افت توانی پدید نخواهد آمد .

اگر رادیاتور در حالتها ی زیر نصب شود افت توان خواهد داشت :

• زیر تاقچه

• پنجره

•داخل کابین یا پشت پرده

در صورتی که از یک ورقه جهت پوشش رادیاتور استفاده گردد افت توان ممکن است به ۱۵% برسد .

 

عضویت خبرنامه



Receive HTML?

تماس با ما

دفتر تاسیسات شوفاژ پروژه
تلفن : 36071666-051
موبایل : 09155099615

Email : iranhvac2000@gmail.com