راهنمای کاربری

کاربر گرامی استفاده از بخش معرفی و فروش تجهیزات منوط به عضویت و تایید مدیریت سایت می باشد.تمامی استفاده کنندگان از این قسمت باید دارای اطلاعات تماس و آدرس دفتر فروش به صورت دقیق برای مشتریان باشند .

استفاده از دایرکتوری اطلاعات تاسیسات نیازی به عضویت ندارد و شما می توانید کار و فعالیت خود را در سایت معرفی نمائید

 

منوی کاربری
پنج شنبه, 28 تیر 1397

الف - تحلیلهای ارائه شده در خصوص نفی کولر آبی

 

سرمایش تبخیری یک فرایند بسیار قدیمی است که منشا آن به هزاران سال قبل در تمدنهای باستانی ایران و مصر باز می گردد .خنک کننده های تبخیری نوین بر اساس نمونه های اولیه ای که در دهه 1900 در آمریکا ساخته شد تولید می شوند .اصولا برای توجیه استفاده از سیستم تراکمی هیچ نیازی به زیر سوال بردن سیستم تبخیری نیست .بسیاری از اقلیم های کشور ما مستعد استفاده از سیستم تبخیری است و بهترین پیشنهاد نیز از طرف مشاوران برای این مکانها نیز تایید کننده این موضوع است .از طرف دیگر استدلال سازنده در زابطه با بیماری زا و خطرناک  بودن سیستم تبخیری نیازمند ارائه  گواهینامه آزمایشگاه معتبر در خصوص وجود میکروارگانیسمها در دورن یک سیستم نمونه است که در کاتالوگ مربوطه این سند مشاهده نشد.

 

 

این نکته نیز ناگفته نماند که آلودگی هوا در شهرهایبزرگ مانند تهران بیشتر در فصل زمستان به اوج خود می رسد .فصلی که هر نوع وسیله سرمایشی طی آن خاموش است!!!

 

همچنین کشور ما تنها تولید کننده کولر آبی نمی باشد و در اقلیم های گرم و خشک این روش سرمایش نیز مطرح است .هم اکنون در آمریکا - استرالیا مناطقی از ایتالیا - آفریقای جنوبی - چین و هند از این سیستم استفاده می شود که براحتی اطلاعات آنها در اینترنت قابل دسترسی است.همچنین دو فصل از استاندارد معتبر ASHRAE به سیستمهای تبخیری پرداخته است .

 

تحلیلهای ارائه شده در خصوص کمپروسورها و عملکرد آنها

 

ادعا شده است که کمپرسورهای اسکرو دارای تکنولوژی قدیمی بوده و از رده خارج شده اند . در حالی که این کمپرسورها بسیار مفید و بروز هستند .تئوری اسکروها از سال 1930 وجود دارند ولی تکنولوزی ساخت آنها بسیار سخت بوده که بعد از چندین دهه انسان به این تکنولوژی رسید و به هیچ وجه از رده خارج نمی باشند .یکی از روشهای کنترل ظرفیت استفاده از کمپروسورهای موازی ویا چند سیکل جداگانه به جای یک کمپروسور بزرگ است . ادعا شده است دستگاههای تولیدی آن شرکت از چند کمپرسور موازی استفاده می کند ولی اشاره ای نشده که از چه نوع شیر انبساطی استفاده می شود !!!

 

یاد آور می گردد که اولا این روش مختص این شرکت نبوده و تقریبا تمامی تولید کنندگان از سالها پیش به این نتیجه رسیده و انجام می دهند .دوما استفاده از کمپرسورهای موازی(مخصوصا با شیر انبساط ترموستاتیکی معمولی و تعداد کمپرسور بیشتر از دو عدد)یک مشکل عملکردی در ظرفیتهای پایین دارد .برای توجیه این مشکل مثال عددی می زنیم فرض کنید 4 عدد کمپرسور موازی شده اند و هر کدام در شرایط طراحی 5 کیلو وات ظرفیت برودتی می دهند .شیر انبساط باید با ظرفیت کل یعنی 20 کیلو وات انتخاب شود .هر گاه سه عدد از این کمپرسورها از مدار خارج شوند ظرفیت کمپرسور 5 کیلو وات است در حالی که شیر انبساط 20 کیلو وات است !!!

 

این مشکل در سیستمهای موازی وجود دارد و برای همین دلیل به جای سیستم موازی تولید کنندگان از مدارهای جدا استفاده می کنند . یعنی هر کمپرسور برای خود شیر انبساط و کندانسور جدا دارد .در کاتالوگ این شرکت قید شده مثلا تعداد کمپرسور 3 عدد و تعداد کاندنسر 1 عدد یعنی سیستم موازی است نه سیکل های جدا!!!

 

در اصول موازی کردن کمپرسورها هدف اصلی صرفه جویی انرژی در ظرفیتهای پایین است . در ضمن در حداکثر ظرفیت نیز باید صرفه جویی انرژی داشته باشد .این تئوری در زمانی که ظرفیت اولیه بالا است صدق می کند .یعنی مثلا ظرفیت حداکثر 100 کیلو وات است و به جای یک کمپرسور 100 کیلو واتی 5 کمپرسور 20 کیلو واتی موازی می کنیم .اگر ظرفیت اولیه پایین باشد مثلا 10 کیلو وات و به جای یک کمپرسور 10 کیلو واتی 5 عدد کمرسور 2 کیلو واتی نصب شود مصرف انرژی بیشتر می شود !!!

 

مثال واقعی : این مثال را با کمپرسورهای اسکرول می زنیم که مطابق با ادعای آن شرکت باشد .فرض کنید ظرفیت مورد نیاز 23 کیلو وات است .در شرایط کار چیلر آب معمولی یعنی 3+ سانتیگراد و +50 درجه سانتیگراد تقطیر(R22) یک عدد کمپرسور مدل ZR108  جوابگو است و برق مصرفی ان در این شرایط 6.8 کیلو وات است . حال اگر این 5 کمپرسور کوچکتر را با هم موازی کنیم که همان ظرفیت را بدهد باید 5 عدد کمپرسور مدل ZR22  استفده شود . هر کدام از این کمپرسورها در این شرایط ظرفیت 4.65 کیلو وات می دهند .و 1.58 کیلو وات مصرف برق . ملاحظه می شود که 5 عدد از این کمپرسورها ظرفیتی معادل 23 کیلو وات می دهند .ولی مصرف برق 5 عدد کمپرسور معادل 7.9 کیلوو ات است که بیشتر از یک عدد کمپرسور ZR108 است .

 

اطلاعات مهندسی

 

معمولا کلیه سازندگان فروشندگان و دست اندرکاران ارائه چیلرهای تراکمی به صورت مرسوم و استاندارد اطلاعاتی راجع به موارد ذکر شده در کاتالوگ محصول خود جهت استفاده مشتری قید می کنند که در کاتالوگ شرکت مورد نظر این اطلاعات قابل دسترسی نیست.

 

اطلاعاتی از قبیل :

 

 • شارژ گاز چیلر بر حسب نوع مبرد در تناژهای مختلف

 • اطلاعات عملکردی کمپرسور بر حسب PART LOAD و FULL LOAD

 • دمای اب سرد خروجی

 • دمای اب خروجی از کندانسور

 • رنج دمای کارکرد کندانسور

 • افت دمای آب

 • ماکزیمم ظرفیت سرمایشی چیلر بر اساس دماهای مختلف آب خروجی از کندانسور

 • میزان مصرف انرژی چیلر بر اساس تناژهای مختلف

 

و سخن پایانی انکه :

 

 • آیا بهتر نبود در یک برخورد مهندسی برای اثبات مزایای محصول خود مستندات معمول برای چیلر را ارایه نمود که تولید کنندگان برتر دنیا براحتی آنها را در اختیار قرار می دهند؟

 • در صورت تایید ادعای شما توسط مراجع و آزمایشگاههای معتبر داخلی یا خارجی (به جز قبض برق) یک نسخه از آن را منتشر نمایید چون در شفافیت اذهان بسیار موثر خواهد بود .

 • به نظر می رسد دانش مهندسی تهویه مطبوع به ان توانایی ذهنی رسیده است تا بتواند بر اساس مستندات عملکرد محصول و یا روشهای متداول صحه گذاری مهندسی به نتایج شما دست یابد .لذا شایسته است هر گونه اطلاعات فنی برای چیلرهای تولیدی آن  شرکت وزین منتشر گردد .

 

این مستند توسط کارشناسان ذیل تدوین گردیده است :

 

 • آقای مهندس زاره انجر قلی مدیر عامل شرکت تبادل کار

 • آقای مهندس بابک بختی مدیر مهندسی فروش شرکت انرژی

 • آقای مهندس امیر مهیار عزیزی یگانه مشوار تحقیق و توسعه شرکت تهویه

 •  تحریریه خبرنامه  گرمایش سرمایش و تهویه مطبوع

 

 

عضویت خبرنامهReceive HTML?

تماس با ما

دفتر تاسیسات شوفاژ پروژه
تلفن : 36071666-051
موبایل : 09155099615

Email : iranhvac2000@gmail.com