راهنمای کاربری

کاربر گرامی استفاده از بخش معرفی و فروش تجهیزات منوط به عضویت و تایید مدیریت سایت می باشد.تمامی استفاده کنندگان از این قسمت باید دارای اطلاعات تماس و آدرس دفتر فروش به صورت دقیق برای مشتریان باشند .

استفاده از دایرکتوری اطلاعات تاسیسات نیازی به عضویت ندارد و شما می توانید کار و فعالیت خود را در سایت معرفی نمائید

 

منوی کاربری
جمعه, 29 تیر 1397

چندی است بازار تهویه مطبوع در رابطه با چیلرهای تراکمی و جذبی دستخوش فضاهای تبلیغاتی وحرف وحدیثهای فراوان گردیده و تازه ترین عرصه این مناقشه، تبلیغی است که از طرف یکی از سازندگان چیلرهای تراکمی بر علیه چیلرهای جذبی در برخی از جراید کشور منتشرگردیده است. علت وجود این گونه مناقشات و تبلیغات گمراه کننده در بازار ایران چند دلیل ریشه ای دارد که عمده ترین آن وضعیت نامشخص حامل های انرژی برق و سوخت های فسیلی(گاز و گازوئیل) می باشد(البته دلائل فنی واقتصادی دیگری نیز در این خصوص دخیل می باشند که موضوع این نوشتار نیست) . مصرف کنندگان حامل های انرژی بعلت قیمت تصاعدی مصرف برق وحذف یارانه ای مرتبط به آنها بر سرانتخاب تجهیزات برقی یا حرارتی مردد می باشند ودر این شرایط فرصت طلبان مایلند ازآب گل آلوده حداکثر سودجوئی را بعمل آورندوکاربجائی می رسدکه حتی جعل حقایق علمی و فنی نیز کاری عادی میشود. لذا جادارد درخصوص موضوع تبلیغ فوق الذکر نکاتی جهت روشن شدن اذهان عمومی توضیح داده شود.

 

 • تبلیغ کننده مطابق قوانین برای تبلیغ محصول خود مجاز به استفاده از الفاظ یا مشخصات محصول بنگاه های دیگر نیست و اقدام بدین شیوه جرم محسوب میشود.

 • رسانه تبلیغ کننده نیز حسب مقررات در خصوص دریافت هرگونه سفارش تبلیغاتی میبایست به موضوع فوق الاشاره توجه نموده و در جرمی که تبلیغ کننده مرتکب شده است شریک جرم واقع نشود.

 • انجام امر تبلیغاتی موجب فعالیت صنف های مختلف از هنرمندان و رسانه ها و غیره میگردد و اذهان عمومی جامعه نیز تحت تاثیر تبلیغات سمت و سوئی خاص می یابند. بنابراین ضروری است مسئولین این امر در دستگاههای ذیربط نسبت به این امر مهم، نظارتی سازنده و فرهنگ ساز اعمال نمایند. چرا که در غیر این صورت گسترش انحراف دیدگاهها و اذهان عمومی از واقعیات، ضرر و زیان درازمدت و سنگینی را در پی خواهد داشت.

مقصود این نیست که به کم و کیف حقوقی و مسائل جانبی آن پرداخته شود. با توجه به اینکه بررسی موضوع و نتیجه گیری نهائی در اتخاذ تصمیم درخصوص انتخاب چیلرجذبی یا تراکمی معمولا وعمدتاً به کارشناسان ومتخصصان فنی این حرفه مرتبط می گردد، لذا آنان با آگاهی از مزایا و معایب تجهیزات واطلاع دقیق از پروژه، نسبت به انتخاب تجهیزات اقدام می نمایند.اما ضروری است در جهت نشان دادن موارد غیر علمی و غیر واقعی که تبلیغ کننده صرفا در جهت منافع خود در روزنامه ای پر خواننده منتشر کرده به شرح ذیل پاسخ داده شود.

نتیجه محاسبات در خصوص مصارف آب و برق و گاز در چیلرهای جذبی و تراکمی با ظرفیت 1000 تن برودت به شرح ذیل می باشد.

 1. مصرف برق چیلر جذبی و تجهیزات جانبی مرتبط: KW 180
  شامل مصرف چیلر(kw 3 . 15)- مصرف پمپ چیلد (Kw 36) – پمپ برج(Kw 60 ) – فن برج(Kw 37) و مشعل kw 10پمپ آب گرم kw 22

 2. مصرف برق چیلر تراکمی واتر کولد و تجهیزات جانبی مرتبط (Kw )898:
  شامل مصرف چیلر(kw 800)، پمپ چیلد(Kw 36)، پمپ برج (Kw 37)و فن برج(Kw 25)

 3. مصرف برق چیلر تراکمی هوا خنک (air cooled) و تجهیزات جانبی : kw 1236

  شامل kw 1200چیلر و kw 36پمپ چیلدحال چگونه میتوان ادعا کرد که مصرف برق چیلر جذبی 4 برابر چیلر تراکمی است؟

 4. مصرف آب چیلر جذبی برابر با 4 . 184 متر مکعب در روز می باشد.

 5. مصرف آب چیلر تراکمی 6 . 90 متر مکعب در روز می باشد. این عدد از کاتالوگ خود تولید کنندگان چیلر تراکمی نیز قابل استخراج می باشد.در صورتی که نویسنده ادعای مصرف آب 7 برابری چیلر جذبی را کرده است. در عدد فوق در مصرف آب چیلر تراکمی هنوز آب مصرفی در نیروگاه محاسبه نشده که خود عدد قابل ملاحظه ای است.

 6. ظاهرا نویسنده آگهی آگاه نبوده که عمده ی نیروگاه های برق ایران حرارتی بوده و متوسط راندمان نیروگاه های کشور حدود 30% می باشد و از تلفات انتقال و توزیع هیچ اطلاعاتی ندارد. در این صورت لازم است به نشریه اقتصاد انرژی شماره 118 مقاله راهکارهای کاهش تلفات نگاهی بیندازد، اگر به محاسبه و سنجش بپردازد متوجه خواهد شد که از 100 بشکه نفت یا معادل آن حدود 22000 متر مکعب گاز طبیعی است، فقط 17 بشکه آن (معادل 3700 متر مکعب گاز) به صورت برق به دست مصرف کننده می رسد و 83 بشکه (معادل 18300 متر مکعب گاز ) بصورت انواع تلفات هدر می رود. لذا مصرف واقعی گاز در نیروگاه چندین برابر مصرف اعلام شده توسط نویسنده می باشد (حدود 9000 متر مکعب در 24 ساعت کارکرد کامل ). درست است چیلر تراکمی به صورت مستقیم سوخت (مایع یا گاز یا جامد) مصرف نمیکند اما مولدهای برق در ایران بزرگترین و کم راندمان ترین مصرف کنندگان سوخت هستند.

 7. آیا آلاینده های نیرو گاه ها (نظیر نیروگاه شهر ری،طرشت، منتظر قائم و بعثت ) را که عمده ترین آلاینده هوای شهر تهران و کرج به منظور تولید برق می باشد می توان نادیده گرفت؟ آیا می دانید از 100 بشکه نفت که در نیروگاه ها میسوزد و با خارج کردن گرما و دود بسیار از دودکشهای خود محیط زیست را می آلاید فقط 17 بشکه از انرژی آن بصورت برق بدست مصرف کننده می رسد.حالا شرکت تبلیغ کننده پاسخ دهد که کدام چیلر آلاینده تر است؟ نوع برقی یا جذبی؟ علاوه بر این آسیب های خطرناک و تهدید کننده به لایه ازون از طریق گازهای FC و CFC که در چیلرهای تراکمی کاربرد دارند نیز به این آلودگی ها باید اضافه شود.که خود به بزرگترین معضل زیست محیطی بشر تبدیل شده است.

علاوه بر اینها:

لازم به ذکر است که در تبدیل سوخت به برق میلیونها دلار هزینه سرمایه گذاری اولیه و میلیونها دلار و ریال برای نگهداری و بهره برداری هزینه می شود. از طرفی اوج مصرف برق در تابستان می باشد و پائین ترین راندمانها نیز در تولید و توزیع برق در این زمان وجود دارد. به همین دلیل هزینه های برق چیلر تراکمی نسبت به گاز چیلر جذبی چندین برابر است. جزئیات محاسبات فوق .

مصارف انواع متداول چیلرها برای ظرفیت 1000 تن تبرید

نوع چیلر

مصرف برق کل موتورخانه درهرروزکاری (kw/hr )

مصرف سوخت بصورت مستقیم درهرروز کاری (m³ )

مصرف سوخت معادل درنیروگاه درهرروزکاری
(m³ )

مصرف آب برج خنک کننده درهرروزکاری

(m³ )

چیلرتراکمی
و اترکولد

12572

-

25.6865

63.90

چیلرتراکمی ایرکولد

17304

-

3.9449

-

چیلرجذبی یک مرحله ای

2520

8.7859

1372

4.184

چیلر جذبی دو مرحله ای

2212

5345

1372

141

*هرروزکاری معادل 14 ساعت تمام بار( Full load ) درنظرگرفته شده است.
* لازم به ذکر است درتولیدبرق، حجم قابل ملاحظه ای آب نیز در نیروگاهها مصرف می شود.

عضویت خبرنامهReceive HTML?

تماس با ما

دفتر تاسیسات شوفاژ پروژه
تلفن : 36071666-051
موبایل : 09155099615

Email : iranhvac2000@gmail.com