راهنمای کاربری

کاربر گرامی استفاده از بخش معرفی و فروش تجهیزات منوط به عضویت و تایید مدیریت سایت می باشد.تمامی استفاده کنندگان از این قسمت باید دارای اطلاعات تماس و آدرس دفتر فروش به صورت دقیق برای مشتریان باشند .

استفاده از دایرکتوری اطلاعات تاسیسات نیازی به عضویت ندارد و شما می توانید کار و فعالیت خود را در سایت معرفی نمائید

 

منوی کاربری
پنج شنبه, 28 تیر 1397

نوع دیگری از سیستم های گازسوز ، چیلرهای جذبی می باشد.این نوع از چیلرها خود انواع مختلفی از قبیل شعله مستقیم ، تک اثره ، دو اثره و آپارتمانی دارد. اين دستگاه يك چيلر توليد كننده آب خنك است كه مي تواند براي مصارف تهويه مطبوع خانگي و صنعتي ، آب سرد تا دماي +5O C تأمين نمايد . كه براي خنك كردن ساختمان لازم است چيلر را توسط شبكه لوله كشي به فن كويل در ساختمان وصل كنيد و در نهايت هواي ساختمان مورد نظر خنك كنيد . براي استفاده از فن كويل مي توانيد انواع زميني ، سقفي و كانالي را مورد استفاده قرار دهيد .در صورتيكه مي خواهد نصب دستگاه در داخل ساختمان خيلي شيك اجرا شود مي توانيد از فن كويل هاي كاستي (زير سقفي ) و يا طرح فن كويل هاي ديواري كه شيبه به اسپليت يونيت هاست در خصوص چیلرها در ادامه توضیحات مفصل ارائه خواهد شد.لکن موارد ذیل به طور اخص در خصوص چیلرهای آپارتمانی قابل ذکر است:

بر خلاف دید اولیه ، این چیلرها فقط گاز مصرف نمی کند بلکه برای تغذیه پمپ های خود نیازمند برق نیز می باشد.بنابراین هزینه برق هم بر مالک تحمیل خواهد شد لکن به میزان حدود یک هشتم برق مصرفی دستگاه تراکمی(مثل کولر گازی) .

این دستگاه ها در ظرفیت های 5تن تبرید(60000بی تی یو) تولید می شود یعنی قابلیت سرمایش حداقل متراژ 150متر مربع و حداکثر 220متر مربع را داراست.برای آپارتمان های با متراژ پایین باید به صورت مشترک استفاده شود.

برای مواردی که ظرفیت های بزرگتر از یک دستگاه مورد نیاز است ، می توان دو و تعداد بیشتری از این دستگاه ها را بصورت سری کنار هم قرار داد تا ظرفیت آنها باهم جمع شود.بعلاوه این کار مزایای دیگری نظیر استراحت و رزرو دستگاه ها در مواقعی که نیاز به کار همه آنها با تمام ظرفیت نیست را بهمراه دارد.

محاسن استفاده مشترك از دستگاه ها :

در صورت خرابي يك دستگاه هيچ اشكالي در سرمايش ساختمان رخ نمي دهد و ساير دستگاه هاي در حال كار مي تواند تا زمان رسيدن سرويسكاران كل ساختمان را خنك نمايد . در صورتيكه در حالت نصب مستقل ( يك چيلر براي يك واحد) با خراب شدن يك دستگاه واحد مربوطه تا رسيدن تكنسين هاي تعميراتي به ناچار گرما را تحمل مي نمايند.

در حالت نصب مشترك در ابتداي فصل (يا انتهاي فصل) گرما كه هوا خيلي گرم نيست ، لازم نيست كل دستگاه ها در مدار سرويس دهي باشند . مي توانيد مثلاً تعداد 3 دستگاه از 6 دستگاه چيلر را خاموش كنيد . با انجام اين عمل مي توانيد در هزينه هاي راهبردي و كاهش استهلاك سيستم صرفه جويي بسيار خوبي داشته باشيد . در حالتيكه با نصب مستقل براي هر واحد ، تحت هر شرايطي لازم است چيلر مربوطه روشن باشد ولو براي چند ساعت در شبانه روز .

در هر صورت اين شركت نصب مشترك و مركزي را توصيه مي كند ولي نصب مستقل دستگاه ها نيز امكان پذير است و اين مورد بسته به نظر مالكين ساختمان دارد

در کل این سیستم ها در خصوص تعمیرات و نگهداری نسبت به CCHP , GHP مزیت ویژه دارند.دلایل این مسأله بشرح ذیل اند:

قطعات مکانیکی متحرک در چیلرهای جذبی نسبت به CCHP , GHP بمراتب کمتر است لذا استهلاک کمتری دارد.

متخصص نگهداری و تعمیرات چیلرهای جذبی نسبت به CCHP , GHP فراوانی بیشتری دارند و لذا علاوه بر در دسترس بودن ، هزینه کمتری خواهند داشت.

البته شرایط تعمیرات و نگهداری سیستم های CCHP , GHP در آینده نزدیک تغییر خواهد کرد و با تربیت نیروهای فنی ، مشکلات این سیستم ها رفع خواهد شد.

از آنجا که در چیلرهای جذبی آب بعنوان سیال واسط حرارت وجود دارد ، برای نگهداری تجهیزات و سیستم از تبعات ناشی از کیفیت آب باید چاره ای اندیشید.لذا سیستم های CCHP , GHP از این نظر مشکلات بمراتب کمتری دارند.

حداكثر مصرف برق چیلر جذبی آپارتمانی 900 وات معادل 5.5 آمپر بصورت تكفاز است و با فن كويل ها و پمپ سيركولاسيون حداكثر 1200 وات مصرف كل برق مورد نياز است . در حاليكه اگر از 2 دستگاه اسپليت يونيت با ظرفيت 32000 بي تي يو كه در مجموع معادل ظرفيت سرمايشي يك چيلر گازسوز است استفاده كنيد در حدود 8000 وات(8 كيلو وات ) مصرف برق داريد و حتماً بايد از برق 3 فاز استفاده كنيد .براساس محاسبات انجام شده توسط اين شركت اگر از اين دستگاه در هر روز بطور متوسط 16 ساعت و در تمام اوقات ماه (30روز) استفاده كنيد در پايان ماه حداكثر 200/000 ريال هزينه برق و گاز خواهيد داشت . در صورتيكه اگر از اسپليت يونيت هاي هم ظرفيت استفاده كنيد اين مبلغ تا 2.700.000 ريال هم افزايش مي يابد . براساس اين محاسبات هزينه اضافه در خصوص نصب اين چيلرها در مقايسه با اسپليت يونيت ها حداكثر طي مدت 2 ماه باز گشت خواهد شد و طي مدت 15 تا 20 سال بهره برداري مبلغي در حدود 300.000.000 ريال صرفه جويي از بابت هزينه هاي برق عايد مالك دستگاهخود شود .این هزینه ها بدون احتساب آزادسازی قیمتها صورت گرفته است .اما با احتساب قیمتهای جدید بازهم استفاده از چیلرهای گازسوز مقرون به صرفه است.

چیلر جذبی آپارتمانی فقط در فضاي باز قابل نصب است . در جايي كه سقف ندارد ، در تراس مي توان اين دستگاه را نصب نمود . ولي معمولاً عرض تراس ها كم است ، اين دستگاه در كنار پنجره نصب مي شود كه صداي عملكرد دستگاه با وجود اينكه كم است ولي باعث سلب آسايش ساكنين خواهد شد . لذا توصيه مي كنيم اين دستگاه حتي المقدور در بام نصب شود . وزن اين دستگاه 340 كيلوگرم است و به راحتي در بام هر ساختمان قابل نصب است

عضویت خبرنامهReceive HTML?

تماس با ما

دفتر تاسیسات شوفاژ پروژه
تلفن : 36071666-051
موبایل : 09155099615

Email : iranhvac2000@gmail.com